1.6. alkavaan harjoitteluun liittyvä koronaohjeistus
27.5.2020 15:22 Uutiset / Jaoston pääsivusto

1.6. alkavaan harjoitteluun liittyvä koronaohjeistus

Rauman Lukko ry:n hallitus on päättänyt, että Juniorilukon kausi 2020-2021 alkaa maanantaina 1. kesäkuuta. Toiminta tullaan järjestämään Suomen valtioneuvoston antamien päätösten mukaisesti ja Suomen Jääkiekkoliiton ohjeistukset huomioiden.

Käytännössä kauden alkaminen tarkoittaa sitä, että valmentajat palaavat kesäkuussa töihin ja joukkueiden ohjattu toiminta alkaa. Jääharjoittelu on mahdollista kesäkuun alusta lähtien Tuki-Areenalla.

Juniorilukko huomioi riskiryhmäläiset ja osallistuminen joukkuetoimintaan perustuu vapaaehtoisuuteen. Tämä otetaan huomioon myös toimintamaksuissa. Juniorilukko auttaa omatoimisen harjoittelun järjestämisessä, mikäli pelaaja on estynyt osallistumaan joukkuetoimintaan koronariskin vuoksi. Harjoituksiin ei velvoiteta osallistumaan ja vastuu osallistumisesta on perheellä. Ketään pelaajaa ei pakoteta harjoitteluun ja tämä ei vaikuta pelaajan asemaan joukkueessa. Harjoituksiin/ muuhun tapahtumaan ei saa osallistua, jos on vähänkään ylähengitystietulehduksen oireita.

Huom. Mahdollisesta covid-19-tartunnasta on informoitava välittömästi joukkueenjohtajaa, joka informoi asiasta eteenpäin seuran valmennuspäällikölle. Pelaajan tulee välittömästi jäädä pois harjoituksista siihen asti, kunnes hoitavalta lääkäriltä on saatu lupa osallistua jääurheiluun.

Muut mahdollisesti altistuneet tulee jäädä omaehtoiseen karanteeniin siihen asti, kun heidät on saatu testattua. Tarkempi ohjeistus annetaan tapauskohtaisesti terveysviranomaisten suositusten mukaisesti, minkä seuran valmennuspäällikkö ja joukkueenjohtaja välittävät eteenpäin niille pelaajille ja heidän vanhemmilleen, joita asia koskee.

Tuki-Areenan käyttöohjeet Korona-aikana

 • Pukukopit ovat harjoitusryhmällä käytössä vain 30 minuuttia ennen jääharjoituksen alkua
 • Jääharjoituksen jälkeen ryhmällä on 30 minuuttia aikaa poistua kopista, jättäen pukuhuone tyhjäksi varusteista ja pelaajista.
 • Harjoituksen jälkeen jokainen ikäluokka hoitaa kopin puhdistamisen: pinnat, käsikahvat ja hanat.
 • Jäänjakaja merkkaa pukuhuoneet jäänjaon yhteydessä. Käytössä olevien pukuhuoneiden numerot merkataan näkyviin Jopoxiin.
 • Pääsisäänkäynti on suljettu ja halliin kuljetaan sen päädyn sivuovesta, jossa pukukoppi sijaitsee.
 • Pukuhuoneisiin 1-4 kuljetaan Super-Areenan puolelta ja 5-8 hiekkakentän puolelta.
 • Tuki-Areenan katsomo on suljettu, joten harjoituksia ei ole mahdollisuutta seurata väkimäärän rajaamiseksi.
 • Tuki-Areenalla ei ole käytössä suihkumahdollisuutta, tämä hoidetaan kotona harjoitusten jälkeen.
 • Tuki-Areenan kuivaushuoneet eivät ole käytössä pelaajien ja maalivahtien varusteiden kuivaamiseen. Varusteet viedään harjoitusten jälkeen kotiin.
 • Oman ikäluokan kuivaushuonetta voi käyttää ainoastaan huollon tavaroiden säilytykseen.
 • Harjoituksessa ei käytetä joukkueen yhteisiä juomapulloja. Jokainen pelaaja tuo oman juomapullon harjoitukseen, joka täytetään kotona. Pelaaja huolehtii itse pullon täyttämisestä harjoitustapahtuman aikana.

 • Oheisharjoittelun järjestäminen jääharjoituksen yhteyteen

 • Oheisharjoittelu tulee toteuttaa jääharjoituksen jälkeen
 • Hallille saavutaan ja poistutaan ripeästi.
 • Jääharjoituksen jälkeen pelaajat pukevat sään mukaisen ulko-oheisharjoitusasun päälle ja kantavat tavarat ulos jäähallista.
 • Tuki-Areenan liikuntasali ja Super-Areena eivät ole oheisharjoituskäytössä.
 • Jääkiekkovarusteet säilytetään ulkona oheisharjoitusten aikana. Huolto voi halutessaan järjestään pressun, jonka alle varusteet saadaan oheisharjoitusten ajaksi.
 • Huoltajilla on käytössään teroitushuone. Huoltajien tulee ohjeistaa luistimienteroitus harjoituksen yhteydessä, koska aika on rajallinen. Pelaajat eivät itse tuo yksitellen luistimia teroitushuoneeseen kontaktien rajaamiseksi.

 • SJL:n täsmennetyt ohjeet harjoitteluun 1.6. alkaen

  http://www.finhockey.fi/index.php/ajankohtaista/item/4908-sjl-n-tasmennetyt-ohjeet-harjoitteluun-1-6-alkaen


   
Lisää uutisia
Rauman Lukko ry
«  Heinäkuu   »
Kategoriat