Laura Haaslahti debytoi Lukon E09-poikajoukkueessa
2.3.2020 9:34 Uutiset / Tyttökiekko

Joukkuekuvaukseen paikalle päässet Lukon tyttökiekkojoukkueen jäsenet

12-vuotiaasta Laura Haaslahdesta tuli 29.2.2020 ensimmäinen poikien ikäkausijoukkueeseen pelaamaan päässyt Lukon tyttökiekkoilija.

Lauantaina Forssassa käyty Jääkiekkoliiton Länsirannikon E2-09 lohkon 6b ottelu FoPs vihreän ja Lukko Huricanesin välillä jää historian kirjoihin otteluna, jossa pelasi kautta aikain ensimmäistä kertaa Lukon tyttökiekkokoulusta poikien ikäkausijoukkueeseen nostettu pelaaja. Tuon kunnian sai itselleen Laura Haaslahti, 12-vuotta, joka on yksi niistä tytöistä, jotka ovat olleet mukana Lukon tyttökiekkotoiminnassa tammikuusta 2019 asti.

Tuolloin Rauman Lukko aloitti tyttökiekkotoimintansa pelaajapolun luomiseksi F-tytöistä aina liigajoukkueeseen asti. Reilun vuoden ajan pyörineessä toiminnassa on tällä hetkellä mukana reilut 20 ala-asteikäistä tyttöä. Jatkossa pelaajamäärän kasvua haetaan tyttökiekon promotapahtumien ja Lukon naisliigapelaajien kouluvierailujen lisäksi mm. yhteistyöllä Jääkiekkoliiton Länsirannikon tyttökiekkokoordinaattorin kanssa sekä lähimmän sateenvarjoseuran, Eurajoen Lätkän kanssa, joka ohjaa eurajokilaiset kiekkoharrastuksesta innostuneet tytöt Raumalle.

Juniori-Lukko jututti Lauraa, hänen Hanna-äitiään ja poikien E09-ikäkausijoukkueen valmentaja Juha Voutilaista heti Forssassa pelatun ottelun jälkeen. Kysyttäessä Lauran aikaisempia harrastuksia listaan tulee nopeasti kolme liikunnallista jääkiekkoharrastusta tukevaa lajia; yleisurheilu, jalkapallo ja tanssi.

Mitä Laura ja perhe ajatteli, kun kuulitte Lukon aloittavan tyttökiekkotoiminnan?

- En mee, en ainakaan ellei pikkusiskoni Iiris tule myös, oli päättäväisen nuoren neidin ensimmäinen reaktio kysymykseen. Hetken vanhempien ja kaksi vuotta nuoremman pikkusiskonsa kanssa keskusteltuaan ääni kellossa kuitenkin muuttui, kun selvisi, että tytöt pääsisivät samaan joukkueeseen harjoittelemaan jääkiekon alkeita.

Kysymykseen miksi juuri jääkiekko valikoitui harrastukseksi ja mikä siinä on kivointa Lauran vastaus tuli kuin apteekin hyllyltä; "Se on kivaa - läpiajo ja siitä maali maistuu kaikkein parhaimmalta.

Suositteletteko jääkiekkoa muillekin tytöille harrastukseksi ja miksi? - Joo suosittelen. Se on kivaa urheilua, jossa voi ahkeralla harjoittelulla kehittyä, vastasi Laura.

Mitä ajatuksia heräsi kun kuulitte mahdollisuudesta päästä pelaamaan virallinen sarjapeli kahta vuotta nuorempien poikien E09-ikäkausijoukkueessa?

- Ensin suhtautuminen oli kielteinen, mutta hyvän keskustelun valmentajan kanssa käytyään Lauran mieli muuttui, vaikka jännitys olikin käsin koskeltavissa, kuului äidin vastaus.


Laura ja pojat vaihtopenkillä Forssan jäähaalissa

Valmentaja Voutilaisen mukaan posiitivinen ja innokas Laura pelasi ottelussa erittäin hyvin, ennakkoluulottomasti ja aktiivisesti tehden maalinkin heti ensimmäisessä 1-5 Lukon voittoon päättyneessä ottelussa.

- Laura ja Wenny Hellström, toinen Lukon E09-poikien harjoituksissa säännöllisesti käyvä 07-ikäinen tyttö sopivat erinomaisesti joukkueeseen ja pojat ovat ottaneet heidät alusta asti mielestäni hyvin vastaan, kertoo Voutilainen.

Kysymykseen miten pelissä kävi, mitä muistoja jäi pelistä ja odotatko jo seuraavaa pelikutsua Laura vastasi napakasti; "Hyvin kävi, voitettiin. Eka ottelu ja eka maali. Sain muistoksi FoPs-kiekon ja odotan jo seuraava peliä, ottelun parhaana pelaajana palkittu Laura päättää.

Aika näyttää tuleeko tänä vuonna 13-vuotta täyttävästä Laurasta myös ensimmäinen seuran tyttökiekkojoukkueesta naisten liigajoukkueeseen noussut seuran oma kasvatti. Ensi kaudeksi Tampereen Ilveksen Naisten liigajoukkueen päävalmentajaksi nimetty Linda Välimäki debytoi vuonna 2002 naisten pääsarjatasolla kaikkein nuorimpana, 13-vuotiaana. Panelian Raikkaasta Lukko Naisten liigajoukkueeseen tällä kaudella noussut ja samaisena lauantaina, 29. helmikuuta, ensimmäisen liigamaalinsa tehnyt Neea Pelkonen on nyt 14-vuotias.

Winnovassa opiskelevat Lukon naisliigapelaajat järjestävät tänään Tuki-Areenalla kaikille ala-asteikäisille tytöille kiekkoharrastuksesta kiinnostuneille Tyttökiekkopäivän klo 17 alkaen. Luvassa leikkejä, pelejä, tekniikka- taitorata.

Vähimmäisvarustus: Ristikollinen kypärä, kaulasuoja, luistimet, oma maila, peli- tai toppahanskat ja liikunnallinen vaatetus.

Tervetuloa!

Lisätietoja Lukon tyttökiekkotoiminnasta saa seuratyöntekijä Sami Piilikankaalta, sami.piilikangas@juniorilukko.fi, p. 0400 762 094.


   
Lisää uutisia
Rauman Lukko ry
«  Syyskuu   »
Kategoriat